Dalstorps återkomst i tvåan slutade oavgjord 0 – 0. Men det var en premiär som kunde slutat med hemmaseger. Flera farliga målchanser skapades. Max Glans var inblandad i de flesta men gästernas målvakt, Alex Jerner lyckades avvärja vid samtliga tillfällen. Första 25 minuterna av matchen var det Dalstorp som skaffade sig ett övertag i spelet och målchanser saknades inte.
Därefter jämnade spelet ut sig och gäst- erna hade en hel del boll utan att skapa några vassare målchanser. I slutet av första halvleken gick Max upp i en höjdduell där både han och målvakt Jerner möttes. Max nickade bollen utanför, samtidigt som han fick en målvaktsnäve i huvudet. Där var det nära straff men domare valde att fria. Inga mål i första men Dalstorp skapade flera fina lägen.
DIF började piggast i andra halvlek. Torslanda spelade avvaktande och ville förmodligen att DIF skulle blotta sig bakåt men hemmalagets försvar och mittfält jobbade föredömligt. DIF:s vapen var att slå långa bollar över motstånd- arnas försvar som låg ganska högt.
Detta skapade en hel del osäkerhet hos motståndarna och därav flera fina lägen för DIF. Tyvärr för DIF lyckades man inte spräcka nollan, så matchen slutade mållös, inför 170 åskådare. Sammanfattningsvis kan man konstatera att DIF stod upp bra mot ett av seriens förmodade topplag.
Ny match på skärtorsdag då möter man IF Böljan från Falkenberg på bortaplan.
Dagens DIF-lag:
David
Elias(45), Stefan Ceganjac, Armer Jusic, Gotting
Viggo Lidberg(71), Calle Svensson, Calle Johansson, Dino
Bobo(57), Glans(84)
Avbytare: Tim, Samuel Lindberg Luoga(45), Tim Ekelund, VG(84),
Benjamin